Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00

Badanie kału

W zależności od przeznaczenia badanej próbki kału, czyli "co chcemy zbadać" zbórkę kału przeprowadza się w różny sposób. Generalnie do badania kału w kierunku pasożytów jelitowych (nicieni, tasiemcy oraz pierwotniaków) wykonujemy próbkę zbiorczą kału, najlepiej z 2-3 dni. Badanie takie jast najbardziej miarodajne ponieważ wiele pasożytów wydala jaja okresowo, tak że przynosząc do badania np. próbkę poranną można nic nie znaleźć a wieczorm już np. tak i na odwrót bo oczywiście pora dnia nie ma tu nic do rzeczy. Z każdego oddanego stolca powinno się pobrać mały fragment o śr ok 1x1cm, najlepiej z końcowego odcinka (tzn tam gdzie stolec jest zaostrzony na końcu) ponieważ naukowo udowodniono że tam zwykle znajduje się najwięcej jaj pasożytów. Kał podczas zbiórki przechowoujemy w lodówce, a następnie przynosimy do zbadania do lecznicy weterynaryjnej. W zależności od rodzaju szukanych pasożytów dobiera się odpowiednie metody badawcze, najczęściej kał badany jest metodą flotacji (zwierzęta mięsożerne) jest to metoda która wykorzystuje nasycone roztwory soli które powodują wypływanie jaj pasożytów na powierzchnię roztworu skąd pobiera się próbki i ogląda pod mikroskopem. W zależności od wyglądu morfologicznego jaj oraz ich wielkości można zidentyfikować rodzaj pasożyta.

Kał można również badać pod kątem wydajności enzymów trawiennych. W przypadku podejrzenia zewnątrzwydzieniczej niewydolnosci trzustki wykonujemy badanie wydajności tzw trypsyny w kale. Ponieważ enzym ten ma krótki okres półtrwania to znaczy dosyć szybko zaczyna się rozkładać w kale badnaie należy przeprowadzić niezwłocznie od momentu oddania stolca przez zwierzę, tak żeby próbka była możliwie najświeższa. Kału nie wstawiamy w tym przypadku do lodówki, nawet na chwilę przed badaniem! Prawidłowy wynik to wydajność 100%.

Kał kotów możemy dodoatkowo badać pod kątem obecności pierwotniaka Toxoplazma gondii, badanie pozwala ocenić czy kot znajduje się w aktywnej formie choroby (faza jalitowa) i wydala oocysty które mogą być postacią inwazyjną dla człowieka i innych zwierząt. Kał badamy metodą flotacji.

Przy kontakcie z kałem zwierząt należy zachować podstawowe zasady higieny, wszelkie czynności najlepiej wykonywać w rękawiczkach a po pobraniu próbek do badania umyć ręce.