Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych realizowane w przychodni weterynaryjnej Lupus

Choroby oczu

W praktyce lekarsko-weterynaryjnej spotykamy się z bardzo różnymi problemami dotyczącymi chorób oczu naszych czworonogów. W tym artykule postaram się omówić te najczęstrze z którymi właściciele zgłaszają się do lecznicy.

Zapalenie spojówek występuje b często, rzadko jednak występuje jako choroba samodzielna, najczęściej wtórnie towarzyszy innym schorzeniom oka. Objawy jakie można zaobserwować u zwierzęcia to wypływ z oczu (wodnisty, śluzowy, ropny, krwisty), bolesność (kurcz powiek, wąska szpara powiekowa, drapanie powiek), zaczerwienienie i obrzęk spojówek. Leczenie - zalezności od przyczyny pierwotnej, leki w formie kropel do oczu z antybiotykami i śr p zapalnymi, niekiedy konieczność zastosowania leczenia uogólnionego.

Trichiasis (nieprawidłowy wzrost rzęs) - włosy rosną na powiece w nieprawidłowym miejscu lub kierunku, przez co mają kontakt z rogówką oka, co powoduje jej drażnienie i uszkadzanie, a w konsekwencji mruganie, łzawienie, zapalenie spojówek i rogówki. Leczenie polega na usunięciu włosów dodatkowych.

Entropium czyli zawijanie się brzegu powiekowego do wewnątrz oka z wtórnym wrastaniem rzęs, co powoduje bolesne ocieranie rzęs o powierzchnię rogówki, a w konsekwęcji zapalenie, łzawienie, mrużenie, bolesność oczu, zap rogówki. Schorzenie ma często charakter dziedziczny, często występuje u ras brachycefalicznych (shih-tsu, buldog), u psów z silnie pomarszczoną skórą na głowie (basset, chow-chow, cocker spaniel), występuje też w przebiegu bolesnych chorób oka a także na skutek zmian bliznowatych np po urazach okolic powieki. Leczenie chirurgiczne.

Ektopium czyli wywinięcie się brzegu owiekowego na zewnątrz, występuje również jako schorzenie dziedziczne/wrodzone, może występować na skutek bliznowacenia po urazach powiek lub na skutek porażenia nerwu twarzowego. Efektem jest niezupełne zamknięcie powiek, łzawienie i zapalenie spojówek. Leczenie chirurgiczne.

Niedrożność przewodów nosowo-łzowych czyli zarośnięcie częściowe lub całkowite perzewodów które odprowadzają nadmiar łez z oka do nosa. Objawy to łzawienie, tworzenie się rynienki łzowej pod okiem, która zabarwia sierść na kolor brązowy w tej oklicy. Leczenie to najczęściej polega na mechanicznym udrożnieniu przewodów.

Wrzód i zapalenie rogówki rozwija sie na skutek uszkodzenia nabłonka rógówki powodowanego przez szereg różnych czynników jak; ciała obce, drażnienie poprzez rzęsy dodoatkowe lub włosy rosnące w kierunku oka, może być wynikiem urazu lub zakarzenia bakteryjnego. Objawami są światłowstręt, łzawienie, kurcz powiek, przekrwienie spojówek, zmętnienie w obrębie uszkodzonego fragmentu rogówki. W leczeniu w zależności od rozległości procesu i jego zawansowania stosujemy różne metody, krople z antybiotykiem, leki o działaniu p bólowym i p zapalnym, atropina, środki wspomagające gojenie, niekiedy konieczne jest założenie opatrunku z III powieki lub interwencja chirurgiczna.