Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Profilaktyka realizowana w przychodni weterynaryjnej Lupus

Profilaktyka jamy ustnej

Właściciele psów i kotów zgłaszają się do lekarza weterynarii, kiedy wyczują brzydki zapach z jamy ustnej swojego pupila, zauważą krwawienie dziąseł, obfity kamień nazębny lub spadek apetytu zwierzęcia. Wtedy jest zwykle za późno na leczenie zachowawcze i profilaktykę; potrzebna jest sanacja jamy ustnej, wiążąca się nie rzadko z usunięciem części zębów i terapią antybiotykami. By zaoszczędzić naszemu zwierzakowi bólu i dyskomfortu związanego z chorobami przyzębia, powinniśmy dbać o higienę jego jamy ustnej.

Najczęściej występujące problemy to:

Odkładanie kamienia nazębnego

Wszystko zaczyna się od płytki nazębnej. Jest to miękki nalot, ściśle przylegający do powierzchni zęba. Składa się z substancji zawartych w ślinie, złuszczonych komórek nabłonka, leukocytów oraz bakterii. Można ją łatwo usunąć poprzez szczotkowanie zębów. Płytka ulega stopniowej mineralizacji i daje początek powstawaniu kamienia nazębnego, czyli twardego osadu, który prawidłowo usunąć może tylko lekarz weterynarii. W miejscach odkładania się kamienia dochodzi do namnażania się bakterii. Są one przyczyną zapalenia dziąseł oraz niszczenia tkanki miedzy zębem a kością, prowadząc w konsekwencji do parodontozy , wypadania zębów, a nawet do zapalenia kości i powstawania ropni. Rasami szczególnie predysponowanymi do odkładania się kamienia nazębnego są między innymi sznaucery, pudle, yorki, jamniki, maltańczyki, shih-tzu.

Aby zapobiegać temu procesowi należy przede wszystkim:

- regularnie szczotkować zęby pastami przeznaczonymi dla zwierząt

- stosować odpowiednie karmy i gryzaki złuszczające płytkę nazębną

- stosować preparaty ograniczające rozwój bakterii w jamie ustnej, np. Vetaquadent dodawany do wody do picia

- przynajmniej raz na pół roku skontrolować stan uzębienia pupila u lekarza weterynarii

- jeśli pojawi się kamień nazębny, należy udać się do lekarza, który usunie go w bezpieczny sposób metodą ultradźwiękową

 

Przetrwałe zęby mleczne

Zęby mleczne powinny zostać wypchnięte przez zęby stałe i wypaść do około 6-7 miesiąca życia. Jeśli zęby mleczne nie wypadną, a obok nich rosną zęby stałe mówimy o przetrwałych zębach mlecznych. Problem ten najczęściej dotyka rasy miniaturowe i może prowadzić do wad zgryzu, szybszego odkładania się kamienia nazębnego oraz kaleczenia dziąseł i podniebienia. Dlatego zęby takie należy bezwzględnie usuwać! Zabieg jest bezpieczny dla zwierzęcia i wykonywany jest pod narkozą.

Pamiętaj, jeśli zaobserwujesz: krwawienie lub zaczerwienienie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, kamień nazębny, brak apetytu, połykanie karmy przez pupila, bez jej gryzienia lub przetrwałe kły mleczne, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii! Pozwoli to na szybką diagnozę i rozwiązanie problemu.