Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych realizowane w przychodni weterynaryjnej Lupus

Choroby endokrynologiczne

Problemy hormonalne to dosyć częsty powód wizyt naszych milusińskich u lek wet, zwykle dotyczą zwierząt starszych > 6-8 lat, występują niezależnie od rasy, płuci, warunków utrzymania. Z pośród wielu zaburzeń hormonalnych występujących u psów i kotów w tym artykule postaramy się omówić najczęściej występujące choroby tarczycy, trzustki oraz nadnerczy.

 

Cukrzyca czyli wewnatrzwydzielnicza niewydolność trzustki, charakteryzuje się niedoborem bądź obniżoną wrażliwością na insulinę. Najczęstrzym powodem wizyty u lekarza weterynarii z psem czy kotem są zgłaszane przez właściciela objawy pobierania przez zwierzę dużej ilości wody i wydalania dużej ilości moczu, a także duża żarłoczność przy najczęściej przy obnizonej masie ciała lub ewentualnie otyłość, moga pojawić się także zaburzenia ze strony oczu - zaćma cukrzycowa a także matowa sierść. Diagnostyka opiera się na wykazaniu podwyższonego poziomu cukru we krwi oraz obecności cukru w moczu, leczeniem z wyboru jest podawanie insuliny w zastrzykach przez właściciela w zdecydowznej większości przypadków do końca życia zwierzęcia. Nieleczona cukrzyca prowadzi do szeregu powikłań, wtórnych nadkarzeń bakteryjnych oraz do ciężkiego zaburzenia metabolicznego - cukrzycowej kwasicy ketonowej co w większości przypadków kończy się śmiercą zwierzęcia.

 

Insulinoma czyli wyspiak trzustki, istotą zaburzenia jest nadmiar insuliny syntetyzowany najczęściej przez nowotwór wywodzący się z komórek B trzustki. Objawy u zwierzęcia występuja najczęściej w związku z głodzeniem, wysiłkiem, podnieceniem, pobieraniem pokarmu. Często najpierw występują tzw "sygnały ostrzegawcze" jak niepokój, nerwowość, drżenie mięśni, strachliwośc i żebranie o pokarm, przy niewystarczajacym wzroście glukozy we krwi obj hypoglikemii pogłębiają się, dochodzi do zaburzeń zachowania, osłbienia tylnych kończyn, niezborności ruchowej, omdleń, skurczy aż wreszcie śpiączki. Diagnostyka opiera sie na wykazaniu obniżonego poziomu glukozy we krwi w co najmniej kilku pomirach w ciągu doby przez kilka dni, pomiary wykonywane są najczęsciej za pomocą glukometru oraz wykazania podwyższonego poziomu insuliny we krwi przy jednoczesnym obnizonym poziomie glukozy w próbce. Leczenie jest trudne, często niemozliwe, opiera się na ew chirurgicznym usunięciu guza jeśli to mozliwe, oraz ew terapi farmakologicznej i odpowiednim postępowaniu dietetycznym.

 

Choroba Cushinga czyli nadczynnośc kory nadnerczy w zakresie wytwarania hormonów glikokortykosteroidowych, głównie w zakresie kortyzolu. Schorzenie wraz z cukrzycą stanowi najczęstrzą chorobę endokrynologiczną psów. Z wywiadu przeprowadzonego z właścicielem zwierzęcia dowiadujemy się że u psa wystepuje nadmierne pragnienie i duża ilość wydalanego moczu, nadmierne łaknienie, często występuje otyłość, obwisły brzuch, zaburzenia okrywy włosowej, matowa sierść, utrata włosów, symetryczne wyłysienia po bokach ciała, utrata masy mięsniowej, ścieńczenie skóry, czasem zwapnienie, nadmierna pigmentacja skóry, wzmożone ziajanie, brak rui, zanik jąder. Nadczynność kory nadnerczy najczęściej jest spowodowana rozrostem nadnerczy na tle nowotworowym, rozpoznanie stawia się w oparciu o badania hormonalne krwi oraz ew diagnostykę urtrasonograficzną. Zależnie od charakteru zmian, przyczyn ich powstania (przysadkowe, nadnerczowe) stosuje się głównie leczenie farmakologiczne, dużo rzadziej usunięcie chirurgiczne guza.

 

Niedoczynnośc tarczycy to jeden z najczęstrzych problemów endokrynologicznych z którym właścicele psów zgłaszają się do lek wet, schorzenie polega na niedoborze hormonów syntetyzowanych przez tarczycę. Z objawów które zgłasza opiekun zwierzęcia na plan pierwszy wysuwają sie zaburzenia dotyczące okrywy włosowej - sierść matowa, przerzedzona, "szczenięca" - utrata włosów okrywowych, wyłysienia w większości wypadków symetryczne, po bokach ciała, brzuchu, na grzbiecie, łuszczenie skóry, hiperpigmentacja, zaskórniki, poza tym właściciel obserwuje konsekwence obnizonej przemiany materii - ociężałość psa, szybkie męczenie się, otyłość, wzmozona potrzebę ciepła i spania, spowolnienie akcji serca, a także słabośc mięśni, niezborność ruchową. Z innych objawów moga występować różne zab dot ukł rozrodczego jak nieprawidłowe ruje u suk, zanik jąder u u psów, niepłodność. Diagnostyka i leczenie opiera się na oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy we krwi oraz suplementacji do końca życia hormonów tarczycy w postaci tabletek doustnych.

 

Nadczynnośc tarczycy bardzo rzadko występuje u psów, jest natomiast najczęstrzym schorzeniem endokrynologicznym kotów, występuje w wieku starszym. Objawy choroby wynikają z nadmiernej syntezy hormonów przez gruczoł tarczycowy co ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu wywołując przyspieszenie przemian metabolicznych. Właściciel może zaobserwować u swojego kota następujące obj kliniczne; utrata masy ciała pomimo zwiększonego pobierania pokarmu (wręcz żarłoczności kota), nadpobudliwaość, nerwowość zwierzęcia, nasilenie motoryki jelit które prowadzi do zespołu złego wchłaniania, zwiększenie liczby wypróznień, biegunki, dochodzi również do przyspieszenia pracy serca, co przewlekłym procesie może porowadzić do jego niewydolności. Diagnostyka i rozpoznanie opiera się wywiadzie, badaniu klinicznym zwierzęcia oraz badaniach krwi wraz z oznaczeniem poziomów hormonów tarczycy. Leczenie w zależności od charakteru procesu może być chirurgiczne (polega na usunięcu części gruczołu tarczowego), farmakologiczne (polega na podawaniu preparatów zmniejszających syntezę hormonów tarczycy) oraz radioterapia izotopami jodu (ograniczona dostępność metody).