Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00

Porady


Karmy domowe czy komercyjne? 

Wśród wielu właścicieli czworonogów panuje przekonanie, że psu czy kotu wystarczą do pożywienia się resztki ze stołu. Nic bardziej mylnego. Żywienie psów i kotów uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od wieku, rasy, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności. Psa lub kota możemy karmić zarówno gotując posiłki domowe, jak również kupując gotowe karmy specjalnie dla nich przeznaczone.

Pies jest względnym mięsożercą - potrzebuje mięsa, jednak w warunkach gdy go brakuje, jest w stanie przetrwać żywiąc się białkiem roślinnym. Kot natomiast - mięsożercą - do prawidłowego funkcjonowania bezwarunkowo potrzebuje białka zwierzęcego i jest ono podstawowym składnikiem w jego diecie. Przygotowując karmy w domu należy pamiętać, aby dieta psa lub kota była urozmaicona, a produkty z których ją przygotowujemy świeże. Resztki ze stołu nie są wskazane. Przyprawione solą, pieprzem i innymi przyprawami jedzenie, które spożywają właściciele niekorzystnie wpływa na zdrowie naszych podopiecznych, ponadto dokarmianie resztkami ze stołu może powodować nadmiar składników pokarmowych oraz kalorii w diecie, a to z kolei prowadzi do nadwagi i różnych chorób z nią związanych. 

Czytaj więcej...


Wybrane zatrucia u psów i kotów 

Wybrane zatrucia u psów i kotów i charakterystyczne objawy

Zatrucia u zwierząt zdarzają się bardzo często i są przyczyną wizyty u lekarza weterynarii. Mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły, czasami zdarza się że mimo poprawy stanu pacjenta po leczeniu z powodu zatrucia niestety utrzymują się objawy związane z trwałym uszkodzeniem narządów wewnętrznych czyli niewydolność nerek, wątroby .Zwierzęta same na spacerach mogą połknąć truciznę lub nieświadomy właściciel może ją podać swojemu psu lub kotu. Wymieniłam więc niektóre często spotykane substancje mogące spowodować zatrucia i objawy kliniczne im towarzyszące.

Czytaj więcej...


Ogólne zasady zywienia szczeniąt i kociąt 

Ogólne zasady żywienia szczeniąt i kociąt od oseska do odsadzenia .

Problemy dotyczące żywienia zwierząt udomowionych są częstym powodem wizyt w lecznicach weterynaryjnych. Wielokrotnie słyszymy pytania dotyczące przygotowywania karm domowych bądź żywienia szczeniąt lub kociąt. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nurtujące właścicieli kwestie związane z żywieniem nowo narodzonych psów i kotów.

Czytaj więcej...


Adopcje  - Czytaj więcej...

Dlaczego trzeba wykonywać badania dodatkowe w przypadku chorób skóry? - Czytaj więcej...

Wybudzanie ze znieczulenia  - Czytaj więcej...

Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnegoCzytaj więcej...

Kiedy i przeciw czemu szczepić szczeniaka i kociaka? - Czytaj więcej...

 Badania laboratoryjne u zwierząt -Czytaj więcej...

Zabiegi profilaktyczne u królików i tchórzofretek - Czytaj więcej...