Wśród wielu właścicieli czworonogów panuje przekonanie, że psu czy kotu wystarczą do pożywienia się resztki ze stołu. Nic bardziej mylnego. Żywienie psów i kotów uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od wieku, rasy, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności. Psa lub kota możemy karmić zarówno gotując posiłki domowe, jak również kupując gotowe karmy specjalnie dla nich przeznaczone.
Pies jest względnym mięsożercą - potrzebuje mięsa, jednak w warunkach gdy go brakuje, jest w stanie przetrwać żywiąc się białkiem roślinnym. Kot natomiast - mięsożercą - do prawidłowego funkcjonowania bezwarunkowo potrzebuje białka zwierzęcego i jest ono podstawowym składnikiem w jego diecie. Przygotowując karmy w domu należy pamiętać, aby dieta psa lub kota była urozmaicona, a produkty z których ją przygotowujemy świeże. Resztki ze stołu nie są wskazane. Przyprawione solą, pieprzem i innymi przyprawami jedzenie, które spożywają właściciele niekorzystnie wpływa na zdrowie naszych podopiecznych, ponadto dokarmianie resztkami ze stołu może powodować nadmiar składników pokarmowych oraz kalorii w diecie, a to z kolei prowadzi do nadwagi i różnych chorób z nią związanych.
Każdy rodzaj mięsa można wykorzystać w posiłku ale należy pamiętać o jego wcześniejszym sparzeniu/ugotowaniu lub przemrożeniu przez około 3 doby jeśli decydujemy się na podawanie surowego. Pozwoli to na zabicie wirusów i bakterii, które mogą znajdować się w mięsie. Rozmrożone mięso należy ogrzać do temperatury pokojowej, pokroić na średnie kawałki aby zwierzę miało co gryźć ( istotne przy czyszczeniu zębów) i w takiej postaci podać zwierzęciu. Białe mięso jest zdrowsze niż czerwone, wieprzowinę podaje się najrzadziej, kotom bardzo rzadko. Ryby powinny być ugotowane, ponieważ surowe zawierają tiaminazę rozkładającą witaminę B. Czasami można podawać również podroby. Najlepsze z nich to serca drobiowe, żołądki oraz płuca, raz na jakiś czas można podać wątróbkę i nerki, jednak nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ znajdują się w nich związki toksyczne, ze względu na funkcję jaką pełnią. Ponadto wątroba zawiera dużo witaminy A i D, częste jej podawanie może zatem prowadzić do ich nadmiaru w organizmie.
Zarówno pies jak i kot w warunkach naturalnych pożerają ofiarę w całości. Oprócz mięsa zjadają również jej jelita z zawartością. Przygotowując karmy domowe musimy zatem pamiętać o wzbogacaniu ich warzywami oraz owocami. Warzywa wskazane w diecie psów i kotów to marchew, seler, pietruszka, pomidory, burak cukrowy, niewskazane są natomiast cebula, czosnek, por oraz szpinak i szczaw. Ziemniaki podaje się rzadko i tylko ugotowane. Surowe zawierają solaninę, której psi i koci układ pokarmowy nie jest w stanie strawić. Owoce są źródłem prostych cukrów dostarczających energii krótko po spożyciu. Można podawać np. jabłka, gruszki, cytrusy są szkodliwe. Zarówno owoce jak i warzywa powinny być rozdrobnione, warzywa najlepiej ugotowane.
Węglowodanami w diecie powinny być wysokiej jakości zboża, najlepiej ryż. Psom można podawać również makaron i kaszę, jednak lepiej gryczaną niż jęczmienną.
Kolejnym ważnym składnikiem w diecie zwierzęcia są tłuszcze, konieczne do trawienia i wchłaniania witamin w nich rozpuszczalnych (A,D,E,K), oraz które są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (kompleksy omega 3 i omega 6), odpowiedzialnych za wiele ważnych funkcji w organizmie. Dzienna dawka tłuszczów w diecie powinna być odpowiednio dobrana, ponieważ ich nadmiar prowadzi do nadwagi, niedobór natomiast do chudnięcia i ospałości. Źródłem tłuszczów w diecie może być olej lniany lub z wiesiołka. Witaminy rozpuszczalne w wodzie jak np. witamina C są wydalane z moczem, dlatego należy je codziennie uzupełniać. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar witamin jest szkodliwy. Źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów mogą być dodatki witaminowe, które można zakupić w klinikach weterynaryjnych.
Alternatywą dla karm sporządzanych w domu są szeroko dostępne na rynku karmy komercyjne, zarówno suche jak i mokre. Są to kompletne, prawidłowo zbilansowane karmy dostosowane zarówno pod względem rasy, stanu zdrowia jak i wielkości oraz aktywności psa. Charakteryzuje je wysoka przyswajalność składników pokarmowych oraz łatwość podawania (dzięki tabelce na opakowaniu określającej ilość karmy na dzień). Nie wszystkie karmy są jednak dobrej jakości. Często wyznacznikiem jakości jest niestety cena. Karmy lepsze są zwykle nieco droższe, ale nie zawierają konserwantów ani sztucznych barwników w odróżnieniu od tych z niższej półki. Godne polecenia marki to np. Eukanuba, Royal Canin, Hill's, Purina Pro Plan, Bento Kronen, Nutra, ANF, Best Choice. Podczas wyboru karmy dla swojego pupila najlepiej przetestowac kilka marek przed zdecydowaniem się na jedną konkretną. Należy jednak pamiętać, że zmiana karmy nie może odbywać się radykalnie, tylko stopniowo.
Karmienie karmami przemysłowymi jest na pewno łatwiejsze, mniej czasochłonne, a co najważniejsze daje gwarancję prawidłowo zbilansowanej diety w odróżnieniu od karm gotowanych w domu. Wybór pozostaje właścicielom.