Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00

Zabiegi profilaktyczne u królików i tchórzofretek

Jeżeli zdecydujemy się na opiekę nad królikiem lub tchórzofretką to należy pupilowi zapewnić odpowiednie warunki bytowe.Musimy zadbać o prawidłowe odżywianie,regularną wymianę ściółki,higienę naszego pupila,który musi mieć dostęp do wody ,należy mu udostępnić miejsce do przebywania podczas nieobecności właściciela jak i zorganizować teren do zabawy,należy wykonać również odpowiednie zabiegi lekarsko-weterynaryjne.

 

Codziennie przyglądamy się czy nasz zwierzak nie wykazuje objawów chorobowych,czyli :jakie ma samopoczucie ,czy bawi się z ochotą,czy nie siedzi w kącie klatki zagrzebany w ściółkę,czy ma apetyt ,czy pije wodę ,czy nie zgrzyta zębami,jak wygląda jego sierść,czy nie jest zanieczyszczona np.jedzeniem.Od naszej szybkiej reakcji na wystąpienie pierwszych symptomów, w dużej mierze zależy pomyślność wyleczenia danej choroby,im dłużej zwlekamy tym proces leczenia i rekonwalescencji też jest dłuższy.

 

W związku z tym ,że króliki i fretki nie przebywają w swoim środowisku naturalnym, tylko są w domu,nie mają możliwości np.ścierać sobie pazurków ,należy je co pewien czas przycinać.Jeżeli nasz zwierzak potrząsa nerwowo głową lub drapie się w okolicę uszu-prawdopodobnie sygnalizuje nam problem zlokalizowany w uszach ,więc należy udać się z tym do lekarza weterynarii,natomiast jeśli uszy są tylko brudne to możemy delikatnie oczyścić małżowinę uszną od wewnątrz gazikiem i płynem do czyszczenia uszu.

 

Jeśli zapach fretki nadmiernie się nasili to może być spowodowane zaczopowaniem gruczołów około odbytowych. Każda fretka ma takie gruczoły wokół odbytu i w normalnych warunkach samoistnie się one opróżniają ,ale czasem trzeba je opróżnić manualnie.

 

U królików I szczepienie należy wykonać w wieku 6-8 tygodni ,a potem powtórzyć po około 4 tygodniach.Króliki szczepimy na dwie choroby myksomatozę i pomór królików.Jeżeli chodzi o odrobaczanie to nie robimy tego profilaktycznie jak u psów i kotów -tylko w uzasadnionych przypadkach.

 

Dla tchórzofretek niezwykle groźną i śmiertelną chorobą jest nosówka ,więc koniecznie trzeba ją zaszczepić w wieku 6 ; 10 i 14 tygodni życia.Jeśli pierwsze szczepienie wykonujemy później,wystarczają 2 szczepienia w wieku 3-4 miesięcy,później przypominamy je cyklicznie co roku.

 

Fretkę odrobaczamy profilaktycznie co pór roku,ze względu na możliwość polizania chociażby butów.Jeżeli fretka wychodzi i kontaktuje się z innymi zwierzętami to dobrze zabezpieczyć ją przeciw pchłom i kleszczom.

 

Ważne jest abyśmy obserwowali nasze zwierzaki i nie lekceważyli pierwszych niepokojących objawów,nawet jeśli wydają się nam dziwne.Poza tym jeśli będziemy dbali o profilaktyczne zabiegi u naszych pupili to zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób.

 

 

lek.wet.Adrianna Guzińska