Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Usługi realizowane w przychodni weterynaryjnej Lupus

Stomatologia

Problemy stomatologiczne u małych zwierząt są bardzo częste.Zdarza się że właściciel reaguje zbyt późno i pojawia się u lekarza weterynarii jak już stan uzębienia jest fatalny. Pojawiają się ropnie, kieszonki okołozębowe, masywne zapalenie przyzębia spowodowane kamieniem nazębnym.

Miejscowe powikłania:

-urazy śluzówki-powstają po działaniu substancji chemicznych, fizycznych, mechanicznych a także pod wpływem działania wirusów, bakterii, infekcji grzybiczych. Tworzą się nadżerki, może temu towarzyszyć ślinotok, zaburzenia w pobieraniu pokarmu, objawy z dróg oddechowych

- kieszenie patologiczne- są to głębokie , przylegające do korzeni zębowych zachyłki patologiczne w których może gromadzić się pokarm i tworzy się stan zapalny. Przy głębokich ubytkach może dojść do zakażenia miazgi zębowej.

-zapalenie miazgi, zgorzel miazgi- objawy to bolesność, zaburzenia w przyjmowaniu pokarmu, powstaje na skutek urazów mechanicznych, termicznych

-ropnie zębopochodne- powstają wtedy gdy jest martwica miazgi zębowej i przez otwór wierzchołkowy dochodzi do wnikania bakterii, należy wtedy przeprowanić leczenie kanałowe lub ekstrację.Często przy nieleczonych ropniach okołozębowych powstają przetoki do jamy ustnej lub na zewnątrz.

- suchy zębodół- powstaje jeśli po ekstrakcji zęba dochodzi do upośledzenia procesów gojenia zębodołu. Może to być spowodowane zakażeniem okolicznych tkanek. Leczenie jest długotrwałe i bolesne, należy eliminować resztki pokarmu z zębodołu, ranę wypełniać sączkami, preparatani stymulującymi gojenie

powikłania regionalne

zapalenie przyzębia i zapalenia błony śluzowej jamy ustnej- czynnik wywołujący zapalenie to bakteryjna płytka nazębna, stopniowo zmieniająca się w kamień nazębny powstaje w przypadku braku higieny jamy ustnej.Plazmocytarne zapalenie jamy ustnej- objawy to zaniedbana sierść z powodu bolesności jamy ustnej, zaczerwienienie dziąseł, kłopoty w pobieraniu pokarmu.

-zapalenie fałdów skóry brody i w okolicy wędzidełek bocznych warg dolnych jest to spowodowane nagromadzeniem się pokarmu, namnażaniem się baktrii w fałdach skórnych

Wyżej wymienione zmiany nieleczone mogą powodować reakcję uogólnioną organizmu np. podwyższona temp. ciała, powiększone okoliczne węzły chłonne, wymioty, złamania patologiczne, poza tym zmiany zapalne o charakterze przewlekłym mogą zostać objęte procesem nowotworzenia.

Profilaktyka- bardzo ważne jest szczotkowanie zębów u naszego pupila, jeżeli on nie akceptuje szczoteczki to musimy cierpliwie oswoić go z tym zabiegiem. Początkowo na zasadzie zabawy lub po śnie, jeśli jest zaspany będzie nam łatwiej szczotkować mu zęby. Nie należy łapać zwierzaka znienacka i na siłę wkładać mu szczoteczki do jamy ustnej, ponieważ szybko "znienawidzi" szczoteczkę i nas, poza tym niechcący możemy u zrobić krzywdę. Ani spray, ani płyn doustny nie może się równać ze szczotkowaniem zębów. Aby uzyskać zadowalający efekt powinniśmy jak najczęściej szczotkować zęby nawet codziennie, nie zwalnia nas to jednak z wizyt kontrolnych stanu uzębienia co ok.6-12 miesięcy. Dodatkowo można stosować różne gryzaki, które usuwają mechanicznie płytkę nazębną, lub specjalistyczną karmę.