Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych realizowane w przychodni weterynaryjnej Lupus

Choroby układu rozrodczego

Choroby ukł.rozrodczego. Najczęściej spotykanymi problemami, z którymi stykamy się w gabinecie wteryaryjnym dotyczącymi ukł.rozrodczego są:

- zapalenie macicy - metritis

Schorzenio to dotyczy niesterylizowanych kotek i suczek w wieku powyżej 6 lat ,choć czasami zdarzają się przypadki zwierząt znacznie młodszych.Objawy ,które najczęściej wymienia właściciel to :duże pragnienie,wielomocz,kłopoty ze wskakiwaniem,gorączka,napięty,bolesny brzuch,powiększony obrys jamy brzusznej,wypływ z pochwy.Niekiedy choroba przebiega bez żadnych objawów ,właściciel stwierdza jedynie gorsze samopoczucie swojego pupila.W rozpoznaniu opieramy się na badaniu krwi -profil podstawowy oraz badaniu Usg macicy.Postępowaniem z wyboru przy zapaleniu macicy jest sterylizacja czyli chirurgiczne usunięcie jajników z chorą macicą.

brak cieczki lub cicha cieczka.

Problem dotyczy praktycznie wszystkich ras ,aczkolwiek u ras miniaturowych występuje powszechniej.Właściciele zgłaszają się do lekarza gdy chcą od danej suczki spodziewać się potomstwa.W tym przypadku w rozpozaniu schorzenia opieramy sie na badaniu wymazów z pochwy oraz oznaczeniu poziomu progesteronu.

zapalenia przedsionka pochwy

Bardzo częste schorzenie u młodych dojrzewających suczek około 1 roku życia.Bardzo ważne żeby je różnicować z zapaleniem macicy.Etilogia prawdopodobnie jest wirusowa,choroba jest niegrożna, poddaje się leczeiu oraz nie powoduje póżniejszych problemów z płodnością.

zaburzenia porodu i okresu poporodowego.

Najczęściej występujące zaburzenia to :

a) wydłużony czas trwania ciąży.Czasem to wydłużenie jest pozorne gdyż wynika z braku dokładnych informacji na temat dnia krycia.

b)psychogenne wstrzymanie akcji porodowej.Czasami przyczyna jest prozaiczna np.umieszczenie pordówki w nieznanym i nieprzyjmneym dla suczki otoczeniu.

c)długie nieefektywne skurcze parte trwające ponad 1 h.Prczyczyn jest bardzo wiele,najczęstsze to szczenię zbyt duże,płód zdeformowanym,zaparcie nosowe,czołowe,zawinięcie głowy i szyji,martwe szczenię.

Dla okresu poporodowego dość często spotykane jest pęknięcie ściany macicy,skręt macicy oraz zatrzymanie łożyska.To ostatnie często skutkuje poporodowym zapaleniem macicy.Właściciel stwierdza złe sampopoczucie zwierzęcia,gorączkę,brak apetytu,czerwony-przykro pachnący wypływ ze sromu.Szczenięta popiskują z powodu zimna i głodu.Bardzo częstym schorzeniem okresu poporodowego jest hipokalcemia - tężyczka poporodowa.Najczęściej dotyczy suczek małych ras które miały liczne mioty.Zazwyczaj dotyczy wczesnej laktacji ,wśód objawów należy wymienić :dyszenie,nerwowość,popiskiwanie,sztywny chód.Konieczna jest szybka interwencja lekarza weterynarii.