Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Profilaktyka realizowana w przychodni weterynaryjnej Lupus

Odrobaczanie

Odrobaczanie psów i kotów

Najczęściej spotykanymi pasożytami wewnętrznymi psów i kotów w Polsce są:

- glisty z rodzaju Toxocara

- tęgoryjce z rodzaju Ancylostoma i Uncinaria

- włosogłowki z rodzaju Trichuris (psy)

- tasiemce z rodzaju Taenia, Dipylidium oraz Echinococcus

- pierwotniaki z rodzaju Giardia.

 

Inwazje tych pasożytów mogą objawiać się u naszych zwierząt biegunką, wymiotami, kaszlem, krwistym kałem, spadkiem masy ciała, spadkiem apetytu, nadmiernym apetytem i innymi. Jednak w większości przypadków nie dają żadnych zauważalnych przez właściciela objawów.

Większość chorób wywoływanych przez te pasożyty to tak zwane zoonozy, czyli choroby przenoszące się ze zwierząt na ludzi. Mając na uwadze zdrowie naszych pupili oraz przede wszystkim nasze własne i naszych dzieci, które zwykle mają ‘najbliższy’ kontakt z psami i kotami, powinniśmy dbać o regularne odrobaczanie zwierząt.

Szczenięta i kocięta już w pierwszych dniach życia mogą być zarażone glistami Toxocara canis i Toxocara cati. Nawet do 90% szczeniąt zaraża się toxocarozą od matki drogą laktogenną (z mlekiem matki ) oraz przez łożysko. U kotów zarażenie następuje drogą laktogenną. Z tego względu odrobaczenie osesków zaczynamy już w 3 tygodniu życia.

I odrobaczenie - 3 tydzień życia

II odrobaczenie- 5 tydzień życia

III odrobaczenie- 7 tydzień życia

IV odrobaczenie- 11 tydzień życia (4 tygodnie od III odrobaczenia)

Następnie odrobaczamy regularnie co 3-4 miesiące.

 

Dorosłe psy i koty wychodząc na spacery, mają bezpośredni kontakt z innymi zwierzętami, a przede wszystkim z ich odchodami i stale narażone są na zakażenie pasożytami wewnętrznymi. Dużą rolą w zarobaczeniu naszych pupili odgrywają tak zwane larwy drzemiące. Są to postacie młodociane pasożytów (glist), które w swoim cyklu rozwojowym wędrują po organizmie i umiejscawiają się w różnych narządach, głównie w mięśniach. Larwy takie nie rozwijają się do postaci dorosłych, tylko pozostają w uśpieniu. W przypadku spadku odporności naszego pupila, np.: podczas cieczki, choroby, stresu, jak również podczas ciąży i laktacji dochodzi do uaktywnienia się larw i rozwoju dorosłych form pasożytów. Dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie naszych zwierząt, także tych nie wychodzących na dwór i nie mających kontaktu z innymi zwierzętami.

Pamiętaj – odrobaczaj swojego pupila co 3-4 miesiące!

Na rynku dostępnych jest wiele bezpiecznych i skutecznych preparatów odrobaczających, w tym:

- tabletki, również smakowe

- płyny i pasty, stosowane głównie u kociąt, szczeniąt i dorosłych kotów

- preparaty typu spot-on do stosowania na skórę, które świetnie sprawdzają się w przypadku kotów, u których niemożliwe jest podanie tabletki lub pasty

- oraz leki iniekcyjne – rzadziej stosowane.