Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Profilaktyka realizowana w przychodni weterynaryjnej Lupus

Pchły i kleszcze

Pchły i kleszcze to pasożyty zewnętrzne psów i kotów, które bytują na skórze naszych ulubieńców i odżywiają się krwią. Pozornie małe i niegroźne, są wektorami wielu niebezpiecznych chorób zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Pchły to owady o wymiarach 1 do 4mm, zwykle brązowe lub czarne. Samice pcheł po wypiciu krwi składają do 450 jaj, które spadają na podłoże. Z jaj wykluwają się larwy, a z nich powstają owady dorosłe, które mogą żyć nawet 8 miesięcy!

Ślina i odchody pcheł są bardzo silnymi alergenami i często prowadzą do wystąpienia zespołu APZS (alergicznego pchlego zapalenia skóry), objawiającego się silnym świądem i zapaleniem skóry w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Są żywicielem pośrednim tasiemca psiego (Dipylidium canium), który atakuje psy, koty i jest też groźny dla małych dzieci. Dlatego jeśli zauważymy pchły u naszego zwierzęcia musimy je koniecznie odpchlić i ODROBACZYĆ!

Zwalczanie pcheł obejmuje stosowanie preparatów u naszych zwierząt oraz zwalczanie jaj i larw bytujących w środowisku poprzez pranie legowiska psa/kota, spryskanie odpowiednim środkiem budy itp.

Kleszcze należą do pajęczaków. W związku z ocieplaniem się klimatu w Polsce stanowią coraz większe zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Są wektorami, między innymi:

Babesiozy/Piroplazmozy – choroby wywoływanej przez pierwotniaki, która atakuje psy i nieleczona w większości przypadków prowadzi do śmierci. W przebiegu piroplazmozy dochodzi do uszkodzenia erytrocytów, postępującej anemii i bardzo często do uszkodzenia wątroby oraz nerek. Pierwszymi objawami są osłabienie, brak apetytu, niechęć do ruchu, gorączka. Potem pojawia się bladość błon śluzowych, może wystąpić objaw ciemnego moczu (spowodowany wydalaniem hemoglobiny), żółtaczka, biegunka, wymioty, bezmocz. Dlatego w każdym przypadku gorszego samopoczucia waszego pupila, zwłaszcza gdy ostatnio miał kleszcza powinniście państwo niezwłocznie udać się do weterynarza.

Boreliozy – choroby bakteryjnej, która u psów prowadzi do zapalenia stawów, kulawizny, czasem objawów neurologicznych. U ludzi borelioza jest bardzo groźna; nie leczona może prowadzić do dolegliwości stawowych, zapalenia opon mózgowych, zapalenia mięśnia sercowego, niedowładów i wielu innych.

Ehrlihiozy – wywoływanej przez riketsje, groźnej zarówno dla zwierząt jak i ludzi; objawiającej się przede wszystkim gorączką, apatią, napadami dreszczy, bólami mięśniowo-stawowymi, wysypką. W niektórych przypadkach przebiega bardzo gwałtownie i kończy się śmiercią.

Odkleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózu – wywoływanego przez wirusy.

Usuwanie kleszczy- bardzo ważne jest umiejętne wyciągnięcie kleszcza. Należy pamiętać, by nie dotykać kleszcza gołymi rękami; najlepiej jest użyć chusteczki lub odpowiedniego haczyka do usuwania tych pasożytów. Kleszcza delikatnie wykręcamy, zawsze w lewą stronę, by usunąć cały aparat gębowy. Nie wolno wyrywać kleszczy, smarować tłuszczem, spirytusem itp.!

W naszej lecznicy dostępnych jest wiele różnych środków przeciw pchłom i kleszczom:

- preparaty typu spot-on - do zakraplania na skórę oraz preparaty w spray’u; obecnie najbardziej popularne, które działają na kleszcze 4 tygodnie, na pchły do 2 miesięcy. Należy pamiętać, by stosować je minimum 2-3 dni po kąpieli.

- obroże - które w zależności od producenta działają na pasożyty nawet do 7 miesięcy; polecane głównie u psów.

 

Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem i dobrać odpowiedni środek w zależności od potrzeb. Coraz częściej, zwłaszcza przed wyjazdem w rejony leśne, gdzie zagrożenie kleszczami jest bardzo duże, zalecamy stosowanie podwójnego zabezpieczenia w postaci obroży i preparatów spot-on.